GRUDNIOWA WIZYTA W LAMUSIE

8. grudnia 2016 „Zawichojski Lamus Kultury Dawnej – Żywe Muzeum Regionalne Powiśla Zawichojskiego” – miejsce utworzone na I piętrze naszej placówki, w ramach realizacji projektu „Zawichojski Lamus Kultury Dawnej”, współfinansowanego ze środków szwajcarsko-polskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, który nasz ośrodek realizował na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy odwiedzili znamienici goście: Guido Beltrani – dyrektor biura Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii, Ewa Wnukowska – Dyrektor Departamentu Programów Europejskich przy Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Dominika Wieczorek – opiekun projektu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” ze strony Ambasady Szwajcarii oraz Joanna Perkowska – opiekun projektu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” ze strony Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, który jest regionalnym operatorem dotacji z funduszy szwajcarskich reprezentowali m.in.: prezes Zarządu – Halina Siemaszko, v-ce prezes Zarządu Halina Sadecka.

Poglądowa wizyta miała na celu podzielenie się wrażeniami z realizacji zadania w ramach środków Swiss Contribution. Goście zwiedzili pomieszczenia muzeum oraz obejrzeli zgromadzone w nich eksponaty. Mogli również przyjrzeć się pracy uczestniczek sekcji bibułkarskiej, które pracowały w jednej z sal nad przygotowaniem zestawów wykonywanych ręcznie tradycyjnych ozdób choinkowych. Na zakończenie przybyli otrzymali słodkie rogaliki, zwane szczodrokami, które promowane były również w trakcie realizacji całego projektu, jako lokalny smakołyk wpisany na listę produktów tradycyjnych. Słodkie rogaliki podarowała zawichojska piekarnia MASPEK, która wypieka je na co dzień.

Tekst: MGOK
Foto: M. Czajkowska

o prawach autorskich oraz prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii i materiałów na stronie są własnością autora. Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie tekstów, zdjęć, jest zabronione i wymaga zgody na piśmie.